Jak zbudować garaż drewniany - poradnik

Jeśli dysponujemy na działce odpowiednią ilością miejsca, a w naszym gospodarstwie znajdują się samochody, to warto wziąć pod uwagę opcję wybudowania dla nich garażu. Do dyspozycji mamy wiele materiałów konstrukcyjnych, m.in.: blachę, cegły oraz drewno. Szczególnie ten ostatni warto wziąć pod uwagę.

Zalety drewna jako budulca dla garażu

Najatrakcyjniejszym aspektem drewna dla inwestora pozostaje fakt, że jest ono stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Spora ilość firm ma w swoim portfolio po kilka szablonowych konstrukcji, które są łatwe do wyprodukowania i przystępne w montażu oraz transporcie. Nie bez znaczenia pozostają walory estetyczne, którymi drewno zawsze dysponuje na najwyższym poziomie. Wisienką na torcie pozostaje fakt, że materiał ten ma idealne właściwości izolacyjne, co pozwoli uchronić znajdujące się wewnątrz auto od ciągłego wahania temperatur.

Kwestie prawne

Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego z dnia 28 czerwca 2015 roku, dla garaży o maksymalnej powierzchni 35 metrów kwadratowych, nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wystarczy zwykłe zgłoszenie w urzędzie miasta bądź gminy. W celu dopełnienia formalności przedstawić należy zaświadczenie o własności, projekt budowlany wraz z mapą, a także decyzję o warunkach zabudowy. Jeśli po 30 dniach od momentu złożenia dokumentów urzędnicy nie zgłoszą zastrzeżeń, mamy pełne prawo do rozpoczęcia prac.

Etapy budowy

1. Przystosowanie podłoża. Aby móc postawić garaż, należy najpierw wylać posadzkę betonową, oczywiście mając na uwadze właściwe wymiary oraz uprzednie utwardzenie gruntu.
2. Malowanie elementów konstrukcyjnych. Przed montażem, należy wszystkie części drewniane zaimpregnować i pomalować, o ile wcześniej nie uczynił tego producent garażu.
3. Montaż podwalin. Są to osadzane na izolacji z papy i montowane równo z licem fundamentu belki, stanowiące obrys powstającego budynku.
4. Stawianie szkieletu. Kolejny etap polega na dołączeniu do podwalin słupów ściennych oraz przygotowaniu otworów okiennych.
5. Montaż obiciówki. Polega na dołączeniu do szkieletu wewnętrznej i zewnętrznej elewacji drewnianej, wraz z warstwą wełny mineralnej pomiędzy nimi.
6. Konstrukcja dachowa. Ten etap realizujemy dopiero po wykończeniu ścian. Najpierw stawia się krokwie, później pomiędzy nimi stabilizujące jętki. Następnie do krokwi przybijane jest wewnętrzne i zewnętrzne odeskowanie, a pomiędzy nimi stosuje się warstwę ocieplenia. Na koniec dach pokrywa się papą lub dachówką, a na brzegach umieszcza się rynny.
7. Wykończenie. Na samym końcu montuje się okna i drzwi oraz wykonuje ewentualne przyłącza prądowe.