Modny efekt cegły na ścianie - sposoby aranżacji

Od kilku lat, projektanci w swoich wizualizacjach umieszczają propozycje wykorzystania cegieł na ścianach wewnątrz domów i mieszkań. O ile dawniej budulec ten w formie odkrytej spotykało się jedynie w piwnicach i przy kominkach, tak teraz stał się ozdobą sporych powierzchni w salonie, gabinecie lub kuchni. Cegła w każdym kolorze - od modnej bieli, po klasyczną czerwień - potrafi nadać wnętrzu charakteru i industrialnego wyrazu, nic więc dziwnego, że tak często po nią sięgamy.

Gips, cienkie płytki, a może prawdziwa cegła?

Jeśli chcemy otrzymać efekt cegły na ścianie w starym budownictwie, to warto pomyśleć w trakcie remontu o skuciu tynków i odsłonięciu naturalnej konstrukcji ścian. Oczywiście na usunięciu wierzchniej warstwy prace nie zakończą się, należy bowiem jeszcze mur odpowiednio oczyścić i zakonserwować specjalistycznym preparatem. Uzyskany w ten sposób efekt końcowy będzie najbardziej naturalny i zbliżony swoją koncepcją do przestrzeni loftowych.

W nowych domach ściany wykonywane są z innych tworzyw, niż cegła. Dlatego w takim miejscu dobrym pomysłem jest zakup płytek ceglanych i umieszczenie ich na ścianie na zasadzie podobnej do kafelek. Najtańsze okażą się proste płytki wykonane z gipsu budowlanego, warto jednak dopłacić do ich droższej wersji, uwzględniającej fugę. Po nałożeniu, materiał ten możemy pomalować dowolną farbą emulsyjną lub lateksową.

Nieco droższe są płytki wykonane w technologii cięcia prawdziwej cegły. Działalnością tą zajmują się zakłady rzemieślnicze, które z elementów rozbiórkowych wytwarzają gotowy do aplikacji na ścianie materiał. Płytki te charakteryzują się wiernym odwzorowaniem faktycznego muru. Po fachowym montażu, pozostają nie do odróżnienia względem prawdziwej ściany z cegły.

Duża czy mała powierzchnia?

W zależności od tego, jaki chcemy otrzymać efekt końcowy, możemy cegłą pokrywać całe ściany, lub tylko jej fragmenty. Nie bez znaczenia będzie też kolor, np. czerwień sprawi, że pomieszczenie pomniejszy się optycznie, zatem w mniejszych salonach odcień ten nie sprawdzi się. Z kolei biała lub szara cegła okazuje się być znakomitym tłem dla elementów wyposażenia wnętrza, dodatkowo może wpłynąć na postrzeganie go jako większe.