Włókno - cement na elewacji domów i w budownictwie przemysłowym

W minionych dziesięcioleciach włókno - cement nie zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii. Był co prawda materiałem tanim, łatwym w produkcji i wykorzystywanym na szeroką skalę, ale po latach okazało się, że również szkodliwym dla ludzkiego zdrowia. Pamiętamy go w postaci eternitu, czyli falowanego połączenia azbestu i cementu, stosowanego głównie do pokryć dachowych. Co prawda domy z dachami z ułożonym eternitem można jeszcze spotkać, ale na przestrzeni lat samo oblicze tego materiału zmieniło się diametralnie.

Metoda produkcji

W chwili obecnej, proces wytwarzania włókno - cementu polega na łączeniu ze sobą cementu portlandzkiego z celulozowymi, syntetycznymi włóknami. Ten pierwszy składnik stanowi 90% proporcji, w dużej mierze odpowiada za wiązanie całości oraz końcową trwałość. Celuloza natomiast zwiększa gęstość mieszanki, zapewnia właściwą ilość wody oraz skutecznie wypełnia szczeliny. Dodatkowo do produktu można dodać kredę, która ma wpływ na elastyczność i ostateczny wygląd.

Zalety płyt

Największą zaletą płyt włókno - cementowych jest ich trwałość. Wystawione na warunki atmosferyczne, mogą w niezmiennej formie wytrzymać dziesiątki lat. Materiał ten odporny jest na procesy gnilne oraz butwienie, a także nie jest podatny na zagrzybienie. Charakteryzuje się wysoką odpornością na promieniowanie UV, więc z powodzeniem może być stosowany na terenach mocno nasłonecznionych. Ostateczny produkt jest niepalny, nie reaguje także na szybkie zmiany temperatury. Jest także w pełni ekologiczny, podlega naturalnemu procesowi rozkładu.

Warunki montażu

Ułożenia elewacji z płyt można dokonywać o dowolnej porze roku, ze względu na brak konieczności przeprowadzania tzw. prac mokrych. Płyty włókno - cementowe montuje się bezpośrednio na warstwie ocieplenia, do uprzednio utworzonego stelażu. Prace warto przekazać w ręce wykwalifikowanej ekipy - dzięki temu całość czynności powinna przebiec w ekspresowym tempie. Warto zauważyć, że materiał ten można wykorzystać również na powierzchniach zaokrąglonych, a efekt końcowy stanowi pewną optyczną głębię, nadającą budynkowi niepowtarzalny charakter.