Jak przygotować się do podwieszenia sufitu?

Sufit podwieszany za zadanie ma obniżyć wysokość pomieszczenia. Pozwala to na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem i delikatne wyciszenie wnętrza. Poprawia również estetykę pomieszczenia. Zwłaszcza jeżeli właściwy strop posiada nieodpowiednie wykończenie bądź nieatrakcyjne instalacje. Warto się na niego zdecydować, gdy wygładzenie pierwotnego sufitu jest bardzo czasochłonne i uciążliwe. Uatrakcyjnić może wnętrze dzięki wrażeniu optycznego poszerzenia przestrzeni. Pełni również funkcje dekoracyjne.


W celu montażu podwieszanego sufitu należy nabyć niezbędne akcesoria. Do podwieszenia gipsowo – kartonowej lub gipsowo – włóknowej konstrukcji przydatne będą profile sufitowe. Poszycie sufitu może być również wykonane z mineralnej lub drzewnej wełny. Profile główne i przyścienne za zadanie mają stworzenie odpowiedniego stelażu. Materiał, z którego są wykonane (najczęściej blacha stalowa) cechuje się wytrzymałością i odpornością na korodowanie. Do zamontowania profilów i kołków rozporowych przydatne będą wieszaki i poziomica.


Należy pamiętać również o poniższych akcesoriach:
- łącznikach poprzecznych, bezpośrednich i wzdłużnych do profili,
- kątownikach i narożnikach stosowanych do wzmocnienia konstrukcji (zazwyczaj z PCV lub aluminiowych),
- listwach zamykających, siatkach i taśmach do montażu płyt,
- prętach mocujących,
- siatce spoinowej.


Do tego dochodzi zakup pozostałych materiałów jak wkręty, masa szpachlowa, grunt i farba. Zakupić można od razu w całości zestaw do podwieszenia sufitu.


Na początek należy zastanowić się, czy sufit montowany będzie własnym sumptem, czy warto zatrudnić do tego fachowca. W przypadku podwieszania sufitu o wymyślnym np. łukowatym kształcie warto zdecydować się na tę drugą opcję. Związane jest to bowiem z koniecznością zastosowania wymyślnych technik gięcia na mokro lub sucho płyt.
Po przytwierdzeniu do ścian oraz sufitu metalowych ram należy zainstalować płyty. Potem pozostaje jedynie odpowiednio, w zależności od indywidualnych potrzeb, wykończyć całość. Warto pamiętać, że odpowiednio zastosowany materiał pomoże długo cieszyć się pożądanym efektem. I tak na przykład do łazienek zaleca się materiały wodoodporne, do kuchni z ognioodpornej wełny mineralnej.