Jaką moc powinien mieć kocioł grzewczy do centralnego ogrzewania?

Wybór odpowiedniego pieca centralnego grzewczego jest niesamowicie istotną decyzją. Od tego, czy piec spełnia swoje zadania, zależy sprawność działania systemu grzewczego w budynku. Ważna jest marka, moc i cena pieca. Należy wziąć pod uwagę, jakie piec ma funkcje oraz w jakie podzespoły jest wyposażony. Jeśli wybór będzie trafny, wpłynie to pozytywnie i na rachunki za ogrzewanie domu i na komfort zamieszkiwania miejscu ogrzewanym przez wybrany sprzęt. Sprawdźcie, na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni piec grzewczy centralnego ogrzewania do domu jednorodzinnego!

Jaką moc powinien mieć kocioł grzewczy?

Aby kupić piec o odpowiedniej mocy, konieczne jest posiadanie wiedzy o tym, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w budynku. Jeśli piec ma ogrzewać również wodę użytkową, konieczne jest określenie, jaka ilość wody ciepłej będzie użytkowana każdego miesiąca. Zwykle zapotrzebowanie na ciepło jest określone w projekcie domu. Jeśli jednak kupujemy dom z rynku wtórnego, w którego projekcie nie uwzględniono określenia zapotrzebowania na moc grzewczą, należy samodzielnie określić ten parametr. Zrobimy to na podstawie informacji zawartych w normach PN-B-03406:1994. Istnieją też programy komputerowe, które znacznie ułatwiają obliczenie zapotrzebowania na ogrzewanie. 


Aby określić orientacyjną moc cieplną potrzebnego kotła, można posłużyć się między innymi wskaźnikami strat ciepła. Wynoszą one: 

  • 120 do 200 W/m2 dla budynków, w których brakuje izolacji cieplnej i które powstały przed 1982 rokiem
  • 90 do 120 W/m2 dla budynków powstałych w latach 80. i 90. XX w. 
  • 60 do 90 W/m2 dla domów dobrze zaizolowanych, w których znajdują się nowoczesne okna. Są to najczęściej budynki powstałe pod koniec ubiegłego stulecia
  • 50 W/m2 dla domów, które powstały w oparciu o wymagania obowiązujące od 2017 roku w budownictwie.

Co wpływa na zapotrzebowanie cieplne budynku?

Na te szacunki powinny wpłynąć oczywiście czynniki takie jak wysokość pomieszczeń, ilość okien (im więcej, tym zapotrzebowanie na ciepło będzie większe). Uśredniając jednak, nowoczesne domy jednorodzinne o powierzchni około 150 m2 wymagają zastosowania kotła o mocy mniej więcej 10 000 W. W sklepach natomiast większość kotłów ma moc od 12 000 do 15 000. Zarówno jeśli chodzi o kotły gazowe, jak i piece centralne na pellet, czy piece na olej opałowy.