Jakie schody zapewnią komfort i bezpieczeństwo użytkowania?

Schody stanowią ważną, opisaną z detalami w projekcie część budynku. W przypadku zamówienia indywidualnego projektu kupujący ma prawo zgłosić zapotrzebowanie na konkretne rozwiązanie. W gotowych planach konstrukcja oraz kształt są już określone. Jakakolwiek zmiana wiąże się z kosztami i koniecznością przeprowadzenia szerszych analiz. Być może inny typ schodów będzie wymagać postawienia dodatkowego fundamentu lub nie zapewni odpowiedniej szerokości przejścia. 


Na rynku dostępny jest szereg różnych rozwiązań w tym zakresie. Odpowiednio dobrane pomogą nie tylko np. oddzielić część dzienną od sypialnianej, ale także stać się ozdobą domu.
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są schody wykonane z żelbetonu. Konstrukcję z betonowych, zbrojonych stalowymi prętami płyt wiąże się z fundamentem i stropem. Po zalaniu stropy schody te są betonowane. Alternatywnie na końcowym etapie stosuje się schody samonośne, np. drewniane lub drewniano – metalowe. Betonowe schody są jednak rozwiązaniem trwalszym i niepalnym. Można je wykończyć w dowolny sposób, dostosowując do estetyki wnętrza. Nie będą z czasem skrzypieć tak jak ich drewniane odpowiedniki.


Na etapie surowym należy również przygotować żelbetową lub stalową konstrukcję pod schody typu wspornikowego. Do belki przytwierdzonej do muru montowane są wówczas wykonane z dowolnego materiału stopnie. Rozwiązanie to nadaje pomieszczeniu lekkości, przy zachowaniu odpowiednich standardów dotyczących bezpieczeństwa i stabilności. Najczęściej wykonywane są z drewna. Można zamówić je pod wymiar, jak również kupić już gotowe.


W nowoczesnych wnętrzach uznanie znajdą schody typu dywanowego. Zbudowane są jedynie ze stopnic i podstopnic, nieopierających się na policzkowych belkach. Rozwiązanie to wymaga zwrócenia się do odpowiednich, doświadczonych fachowców. Spowodowane jest to wysokim stopniem trudności ich montażu.


Najtańszym, ale niestety także i najmniej komfortowym rozwiązaniem jest zastosowanie spiralnych samonośnych schodów. Jest to rozwiązanie sprawdzone do małych wnętrz, ponieważ ich średnica zaczyna się już od 1 metra. Można je kupić gotowe w markecie budowlanym. Produkowane z wielu różnych materiałów jak metal, drewno czy tworzywo.