Aranżacja sypialni na poddaszu - wyzwanie dla najwytrwalszych

Umiejscowienie sypialni na poddaszu niesie ze sobą kilka trudności technicznych i aranżacyjnych. Jeśli jednak trud urządzenia tego wnętrza zostanie podjęty, to można liczyć też na kilka pozytywnych efektów. Jednym z nich jest chociażby zagospodarowanie często nieużywanych powierzchni, a co za tym idzie, lepsze wykorzystanie przestrzeni w obrębie budynku. O czym należy pamiętać w trakcie prac?

Minimalizm wysoce pożądany

Pomieszczenia pod dachem charakteryzują się przede wszystkim tym, że znaczną część ich powierzchni zajmują skosy. Są one trudne w wykorzystaniu i zaaranżowaniu, często trzeba wspierać się meblami tworzonymi na zamówienie, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce. Dlatego sypialnia na poddaszu powinna być urządzona w sposób maksymalnie praktyczny, z ograniczeniem mebli i dodatków do niewielkiej ilości. Fani minimalizmu z pewnością odnajdą się w tej sytuacji. Niektóre rozwiązania mogą nieść ze sobą większe koszta - jak chociażby konieczność wizyty u stolarza - ale z pewnością warto je ponieść, dla świetnego efektu końcowego.

Stonowana kolorystyka

Również przy wyborze farb ściennych i sufitowych nie ma sensu zastanawianie się nad krzykliwymi, kontrastującymi barwami. Najlepiej sprawdzą się tu biele, beże i odcienie pastelowe. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie farby dającej po wyschnięciu powierzchnię satynową, efekt ten pozwoli na lepsze odbicie światła we wnętrzu. Skosy na ścianach mają tendencję do zatracania proporcji pomieszczenia, a niwelujący tę przypadłość odpowiedni dobór farb, nabiera w tej sytuacji ogromnego znaczenia.

Właściwe oświetlenie

Ze względu na nietypową konstrukcję ścian, nie zawsze można na poddaszu umieścić klasyczne lampy wiszące. Warto zastąpić je kinkietami i lampami stojącymi, w sypialni z pewnością sprawdzą się także lampki nocne i nieco mocniejsze oświetlenie do czytania. W kinkietach mile widziana będzie regulacja kąta padania światła z żarówek, a źródła stojące niech dysponują światłem skierowanym zarówno na dole, jak i ku górze. Doświetlenie sufitu dodatkowo powiększy optycznie całość pomieszczenia.