Jak prawidłowo przebiega montaż okien?

Montaż okien stanowi naturalny etap budowy budynku usługowego i mieszkalnego. Zadanie to jedynie z pozoru jest proste, w rzeczywistości wymaga bowiem pewnych umiejętności. Nieprawidłowy montaż skutkować będzie obniżeniem termoizolacyjności oraz ryzykiem przedostania się do wnętrza wody i powietrza. Możliwe jest także uszkodzenie okna wraz ze ścianą i deformacja stolarki. Dominik Głogowski z przedsiębiorstwa produkcyjnego EKO DOM rekomenduje zlecenie tej czynności odpowiednim fachowcom. Profesjonalistom zajmuje to z reguły około 1 – 2 dni. Samodzielny montaż skutkować może także utratą gwarancji.


Korzystanie z pomocy specjalistów wiąże się z kosztami. Szacuje się je na około 15 do 18 procent wartości ceny samych okien. Dodatkowo płatne będzie wywiercenie dodatkowych otworów, np. na parapet. Cena uzależniona jest między innymi od wielkości okna, rodzaju muru oraz używanych materiałów.


W pierwszej kolejności przy wstawianiu okien należy wymierzyć i oczyścić podłoże, przygotowując je do montażu. Pozostawienie resztek budowlanych takich jak pył, gruz lub materiały uszczelniające negatywnie skutkować może na poprawność wstawienia okien i parapetu. 


Następnie ustawia się ramę w otworze okiennym. Potrzebne do tego będą klocki dystansowe oraz kliny. Ułatwią właściwe wypoziomowanie i unieruchomienie ramy okna. Powinno się zachować właściwy luz dylatacyjny u góry i boków okna. Na dole powinien on być większy z racji późniejszego montażu parapetu.


Kolejnym krokiem jest właściwy dobór i montaż łączników mechanicznych. W zależności od materiału wykorzystanego do budowy ściany używa się odmiennych elementów. Przykładowo, do budynków wykonanych z betonu i cegły ceramicznej sprawdzone są dyble ze stalowym płaszczem i kotwy metalowe. Dla drewnianych konstrukcji odpowiedniejsze będą śruby.


Należy zadbać o właściwe uszczelnienie. Najczęściej wykorzystywana do tego jest poliuretanowa pianka montażowa. Materiał uszczelniający zapewnia prawidłową izolację termiczną oraz akustyczną, wypełniając wolną przestrzeń między murem i ramą. Zbyt duża ilość uszczelniacza może wpłynąć na odkształcenie profilu ościeżnicy.


Na koniec warto zabezpieczyć szczelinę dylatacyjną i ją prawidłowo zaizolować. Popularna metoda ciepłego montażu okien uwzględnia zastosowanie taśm paroszczelnych, uszczelniających oraz folii. Następnie należy zatynkować od wewnątrz i zewnątrz połączenie okna i muru. 


Po utwardzeniu i wyschnięciu tynku można pokusić się na wykonanie uszczelnienia wykańczającego. Używa się do tego neutralnego silikonu.


Prawidłowy montaż okien zapewni możliwość ich bezpiecznego użytkowania przez długi czas, bez ryzyka utraty właściwości termoizolacyjnych.