Wentylacja w domu energooszczędnym

Wybudowanie domu energooszczędnego to błogosławieństwo w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Jednak z drugiej strony, może to być przekleństwo, gdy przychodzi pierwszy sezon grzewczy, a wraz z nim pojawia się problem wystarczającego wentylowania pomieszczeń.
Nowoczesne domy energooszczędne mają znikomą ilość mostków cieplnych, zbudowane są z nowoczesnych materiałów, mają niską przepuszczalność ścian. To wszystko sprawia, że wilgoć gromadząca się zimą w pomieszczeniach nie ma jak wydostać się na zewnątrz. Tymczasem, aby zachować zdrowie mieszkańców oraz aby środowisko wewnętrzne domu sprzyjało zachowaniu odpowiedniej kondycji murów, konieczne jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz.

Jaki system wentylacji jest najlepszy do domu energooszczędnego?

Dlatego, decydując się na budowę domu energooszczędnego, w koszty budowy powinniśmy wliczyć zainstalowanie profesjonalnej wentylacji Gdańsk. Połowiczne rozwiązania, polegające na montażu wiatraka na strychu domu lub też montowanie wywietrzników w oknach jest skuteczne do pewnego stopnia. Szybko jednak okazuje się, że takie gadżety, nawet w połączeniu z wdrożeniem pozytywnych nawyków, takich jak wietrzenie domu każdego dnia, nie są wystarczające, a poziom wilgotności sięga nawet 75 procent w zimie. Na jaki rodzaj wentylacji najlepiej jest więc postawić?
Najlepsza jest wentylacja z rekuperacją, czyli z wtórnym odzyskiwaniem ciepła. Takie rozwiązanie, mimo że jest dość drogie we wdrożeniu, służy pozyskiwaniu oszczędności w czasie eksploatacji. Dodatkowo, wentylacja z rekuperacją sprzyja utrzymywaniu dobrej jakości powietrza we wnętrzach. Odmiennie od wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala na utrzymywanie stałej temperatury i nasycenia powietrza tlenem niezależnie od pogody na zewnątrz.

Jak obniżyć wilgoć w domu?

Poza instalacją profesjonalnego systemu wentylacyjnego w domu, warto również uważać na sposób, w jaki budynek jest eksploatowany. Latem oraz wiosną należy otwierać okna i drzwi do wytworzenia przeciągu tak często, jak tylko się da. Nie należy suszyć prania w domu. Podczas gotowania, powinniśmy bezwzględnie włączyć wiatrak, wentylator w okapie lub po prostu uchylić okno. Niezależnie od temperatury na zewnątrz. Po skorzystaniu z prysznica, koniecznie należy zamknąć jej drzwi i pozwolić jej pozbyć się wilgoci przy bazowaniu na własnym systemie wentylacyjnym (nie rozprowadzamy pary wodnej po całym domu). Istotne jest również to, aby stale mierzyć poziom wilgotności – zdrowy poziom oscyluje wokół 50-60 procent.