Jak prawidłowo wykończyć budynek drewnem i klinkierem?

Ostatecznym zwieńczeniem budowy domu jest zadbanie o efektowną i trwałą elewację zewnętrzną. Wpływ na wytrzymałość będzie miał odpowiedni dobór materiałów. Popularną metodą jest zastosowanie drewna i klinkieru. Jest to dosyć trudne, ponieważ wymaga skorzystania z dwóch odmiennych sposobów ocieplania ścian. 


W dolnej, wyłożonej płytkami klinkierowymi części, ocieplenie montowane jest przy użyciu zaprawy klejowej („na mokro”), natomiast w górnej z drewniana oblicówką „na sucho”.
Jak prawidłowo to zrobić?


W pierwszej kolejności do płyt styropianowych mających za zadanie ocieplić budynek montowane są klinkierowe płytki. Warstwa powinna być o około 2 – 3 centymetry grubsza niż w górnej części, z okładziną drewnianą. Umożliwi to utworzenie potrzebnej pustki wentylacyjnej pod deskowanie. Warstwa ta jednocześnie nie może przekroczyć 15 centymetrów – im jest grubsza, tym większe obciążenie mocować. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego obciążenia zwiększa się ryzyko uszkodzenia elewacyjnej warstwy.


Styropianowe płyty ocieplające odmiany EPS 70 oraz EPS 100 mocowane są mechanicznie przy użyciu kołków montażowych, oraz przy użyciu zaprawy klejowej. Kołki osadza się przez warstwę zbrojeniowej siatki w liczbie około 6 sztuk na metr kwadratowy. Właściwa długość pozwoli na zagłębienie się w ścianę na minimum 5 centymetrów. Po umocnieniu się podkładu przyklejane są płytki. Zalecana szerokość fug to około 1 centymetr. Następnie są one spoinowane.


W dalszej kolejności przystąpić można do przygotowania rusztu na deski. Zalecana grubość to około 10 centymetrów, ponieważ zmieścić się pod nim musi ocieplenie. Ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest użycie cienkich listew i zamontowanie ich na dystansowych klockach. Wygodniejsze grube łaty przytwierdzane są w sposób prostopadły do desek. Rozstaw powinien wynosić około 53 centymetrów tak, aby szerokość między listwami wynosiła około 48 centymetrów. Wówczas zmieścić można tam płyty. Na wełnianym ociepleniu montuje się odpowiednią chroniącą przed wilgocią i wiatrem folię.
Ostatnim etapem jest montaż listew dystansowych. Przybijane są wzdłuż rusztu listew, a zalecana grubość to około 2 centymetry. 


Powyższe zabiegi z pewnością pozwolą cieszyć się długo trwałym i efektywnym wykończeniem.